Dowolna aranżacja powierzchni w otoczeniu budynku

Każda posesja musi mieć wyznaczone ścieżki i podjazdy dla ruchu pojazdów. Taka aranżacja przestrzeni pozwala na ergonomiczny układ terenu wokół budynku.

kostka brukowa

Istotnym jest zaplanowanie użycia odpowiednich materiałów, aby były wkomponowane w całą nieruchomość oraz pozwalały na łatwe czyszczenie.

Wykonanie utwardzonych ścieżek

Rozwiązaniem stosowanym od dawna jest kostka chodnikowa. To wykonane z betonu elementy dekoracyjne pozwalające stworzyć trwałą i estetyczna powierzchnie. Układane są na warstwie utwardzonej ziemi, co powoduje, że gotowy chodnik jest odporny na obciążenia. Nie bez znaczenia jest brak wpływu opadów atmosferycznych na stan ścieżki. Zastosować można tradycyjne geometryczne wzory lub wybrać z oferty producentów kolorowe barwienia w masie cementowej. Ten rodzaj płytek jest odporny na ścieranie i może być użytkowany nawet w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Nowością są płyty chodnikowe ozdobione warstwą płukanego żwiru. To dobre rozwiązanie dla osób ceniących naturalność. Takie wykończenie sprawdza się dobrze w ogrodach, gdzie nie można zastosować żwirowych ścieżek. Tak ułożona powierzchnia wygląda bardzo dekoracyjnie, a jednocześnie nie ma wad, jakie posiadają ciągi piesze wykonane z sypkich materiałów. Wymiary można dowolnie dobierać do założeń projektu. Wykonane z takiego materiału mogą być jednakowo ścieżki, jak i schody lub tarasy.

Materiały do budynków zabytkowych

W strefach ochrony konserwatorskiej często istnieją odgórne wytyczne co do zastosowanych materiałów. Podobnie jest z chodnikami i podjazdami. Dobrym rozwiązaniem jest kostka brukowa imitująca kamienie. Jej budowa jest asymetryczna, co dodatkowo podkreśla zabytkowy charakter obiektu, w jakim zostanie zastosowana. Jest ona tańsza niż kamień naturalne a przez standaryzacje wymiarów łatwa w ułożeniu. Istnieje wiele wzorów pozwalających dowolnie tworzyć zamierzone aranżacje przestrzenne. Materiał, z jakiego zostały wykonane, pozwala na przycinanie oraz dopasowanie do miejsca, w jakim będą układane. To znacząco przyspiesza realizację inwestycji budowlanej. Pozwala również na tworzenie kolorowych wzorów na tarasach i podjazdach. Stosowanie kostek brukowych stylizowanych doskonale wpisuje się w rewitalizację miast.