Wybór odpowiedniego stelaża pod materac decyduje o wygodzie i efektywności snu. Rodzaj zastosowanej konstrukcji wpływa na ergonomię ułożenia kręgosłupa, stopnień cyrkulacji powietrza, a także żywotność materaca, dlatego przed dokonaniem zakupu, warto dokładnie przyjrzeć się jego parametrom. Na co zwrócić uwagę?
Stelaż do łóżka a materiał z jakiego jest wykonany
Jeszcze nie tak dawno prym wiodły stelaże wykonane z metalowej siatki. Rozwiązanie to pozostawiało jednak wiele do życzenia zarówno pod kątem komfortu, jak i zdrowia snu. Nowoczesne stelaże wykonuje się z niewielkich drewnianych listewek, które gwarantują znacznie lepsze podparcie ciała. Zastosowanie znajdują różne rodzaje drewna, co przekłada się na jakość produktu.
Jednym z najtańszych rozwiązań są stelaże sosnowe. Stosunkowo niska cena jest jednak jedyną zaletą takiego rozwiązania. Stelaże z drewna sosnowego cechuje niska elastyczność i niewielka trwałość – są nie tylko niewygodne, ale szybko wymagają wymiany, zatem oszczędność najczęściej okazuje się pozorna. Dodatkowo mogą przyczyniać się do odkształcania materaca.
Doskonałej jakości stelaże do łóżek znajdziesz w polskim sklepie: https://futon.pl/
Do dyspozycji mamy o wiele lepszej jakości stelaże brzozowe. Drewno tego typu jest bardziej miękkie, co przekłada się na poprawę elastyczności deseczek.
Zdecydowanie natomiast najlepszą opcją są stelaże bukowe. Listwy wykonane z mocnego drewna bukowego są sprężyste i znoszą znaczne ciężary (doskonale spisują się zwłaszcza w przypadku osób o większej wadze orz przy zastosowaniu masywnych materaców). Nie wywierają także nadmiernego nacisku na materac i mają doskonałe właściwości amortyzujące.
Sposób mocowania listew
Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru dobrego stelaża na łóżko jest rodzaj zastosowanego spojenia listewek.
W przypadku najtańszych modeli listewki łączy się paskiem, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Takie osadzenie elementów sprawia, że końcówki deseczek ocierają się o ramę i ulegają przesuwaniu. W efekcie łóżko skrzypi, rama ulega niszczeniu, a sam materac szybko się zapada.
W dobrej jakości stelażach gięte w łuk listwy osadzone są drobno w specjalnych uchwytach. Mają one postać specjalnych kieszonek, które wykonuje się miękkich materiałów syntetycznych, np. z gumy. Dzięki temu łóżko nie wydaje uciążliwych dźwięków, a stelaż stabilnie utrzymuje się na ramie. Konstrukcja znacznie lepiej współpracuje z materacem, co zwiększa jego żywotność.
Uchwyty standardowo dostosowane są do 2 listew, a te najlepsze na rynku, bardzo sprężyste i świetnie odwzorowujące nasz kształt, do 3 wąskich listewek.
Regulacja stelaża
Możliwość dostosowania ustawień stelaża do własnych preferencji w ogromnym stopniu poprawia komfort wypoczynku. Regulacji może podlegać zarówno ustawienie poszczególnych części stelaża (tzw. stelaże regulowane manualnie lub elektrycznie), jak i stopień jego twardości.
Zmiana położenia zagłówka to doskonała opcja dla wszystkich tych, którzy lubią spędzać wolny czas w łóżku. Uniesienie części plecowej pozwala wygodnie czytać książkę czy oglądać telewizję. Z kolei regulacja podnóżka sprzyja osobom, które zmagają się np. z problemami z krążeniem. Stelaż regulowany elektrycznie to najlepsza propozycja dla osób zmagających się z bólami kręgosłupa jak i tych, mających przed snem chwilę na relaks w łóżku.
W wyborze najlepszego drewnianego stelaża pod materac istotna jest także opcja regulacji twardości. Warto postawić na model, który posiada możliwość modyfikacji stopnia elastyczności w obrębie różnych sfer. Wygodę i ergonomię snu zdecydowanie poprawia np. sposobność zmiany twardości stelaża pośrodku długości, czyli na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Wysokiej jakości stelaż wyróżniają wytrzymałość, odpowiednia giętkość i amortyzacja. Jego zakup to inwestycja na lata, dlatego należy zaopatrzyć się w produkt, który będzie zaspokajał wszystkie nasze potrzeby. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować wybór z doświadczonym sprzedawcą w sklepie specjalizującym się w sprzedaży tego typu asortymentu sypialnianego.
[Materiał zewnętrzny]