Dlaczego nie warto oszczędzać na paliwie?

Wszechobecne narzekanie na cenę paliwa sprawia, że coraz więcej kierowców próbuje szukać oszczędności. Jedni decydują się na zamontowanie instalacji LPG, natomiast inni szukają tańszej benzyny. To jednak może spowodować poważne problemy z silnikiem i skończyć się drogim remontem jednostki. Dlaczego nie warto oszczędzać na paliwie? Sprawdź!

tankowanie-paliwa-czy-warto-oszczedzac

Słabej jakości paliwo – co może zaszkodzić silnikowi?

Choć każdy kierowca wie o tym, że w głównej mierze od jakości paliwa zależy stan silnika, wciąż nagminną sytuacją jest próba oszczędzania na paliwie. Jest to niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z punktów sprzedaży, które oferują o wiele niższą cenę paliwa, niż na znanych stacjach. Dlaczego? Ponieważ zwykle wiąże się to z niską jakością oraz dużą zawartością siarki, co bardzo źle oddziałuje na pracę silnika. Wciąż można spotkać się także z sytuacją, w której właściciele pojazdów z silnikiem wysokoprężnym wlewają do baku olej opałowy lub spożywczy, licząc na to, że tym sposobem oszczędzą znaczną sumę. Niestety, wszystkie oszczędności będą musieli w tym przypadku wydać na kosztowną naprawę, ponieważ takie działanie szybko doprowadzi do awarii. Trzeba również pamiętać, że im nowszy silnik, tym skala zniszczeń będzie większa. Wiąże się to z jego bardziej skomplikowaną budową oraz większą wrażliwością jednostki na jakość paliwa.

Parametry paliwa – dlaczego mają takie znaczenie?

Jeśli samochód jest tankowany na renomowanych stacjach, ryzyko wlania do baku paliwa o słabych parametrach, jest znacznie niższe niż w przypadku mniejszych punktów sprzedaży. Jednak często kierowcy nie dopuszczają do siebie myśli, że tańsze paliwo przysporzy im problemów. Dlatego właściciele „benzyniaków” powinni pamiętać o tym, że wysoka zawartość frakcji ciężkich przyczynia się do szybszego spalania, a w konsekwencji do zużycia jednostki napędowej. Zimą szczególnie niekorzystna jest benzyna, która w swoim składzie zawiera większą ilość wody, niż przewiduje norma – może się to skończyć przerwaniem pracy silnika na skutek utworzenia się na filtrze układu dostarczania drobinek lodu.Silnikowi nie służy także duża ilość węglowodorów nasyconych oraz aromatycznych, które przyczyniają się do powstania nagarów.

Właściciele pojazdów z silnikiem diesel również powinni uważać na dużą ilość ciężkich frakcji w zawartości oleju napędowego. Powodują one problem z uruchomieniem silnika, a także odkładanie się nagarów oraz smoły. Ciężkie frakcje mogą również spowodować uszkodzenie wtryskiwaczy i pierścieni tłoków. Kierowcy uważać powinni także na nieodpowiedni parametr lepkości – zbyt niski powoduje nieprawidłowe tworzenie się mieszanki w cylindrze, natomiast zbyt wysoki obniża moc silnika. Zimą dużym problemem w przypadku oleju do diesla jest CFPP (temperatura zablokowania zimnego filtra) – jeśli paliwo przekracza tę normę, samochód w czasie niskich temperatur może nie zapalić na skutek skrystalizowania się parafiny w układzie paliwowym.

tanie-paliwo-szkodzi-silnikowi

Problemy nie omijają także właścicieli pojazdów z instalacją LPG. Niższa wartość oktanowa wpływa negatywnie na środowisko. Za powstawanie nagarów oraz osadu w silniku odpowiada wysoka zawartość dilenów, a za korozję w układzie wydechowym siarkowodory.

Czy warto tankować droższe paliwo?

Dużo kontrowersji wzbudza paliwo premium, które jest droższe, ale w swoim składzie posiada dodatki uszlachetniające. Ma ono swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi twierdzą, że paliwo takie niczym nie różni się od standardowej wersji, natomiast ci drudzy twierdzą, że lepiej wpływa zarówno na pracę, jak i na kondycję silnika. Jaka jest prawda?

Prawdą jest, że paliwo premium posiada dużo dodatków uszlachetniających, wśród których można wyróżnić te o właściwościach antykorozyjnych i antywapiennych, a także większą ilość środków smarnych. To wpływa na lepsze spalanie oraz mniejszą ilość nagaru.Dodatkowo wnętrze silnika jest oczyszczane, a zawory lepiej domykane. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku starszych aut czyszczenie silnika może przynieść negatywne konsekwencje – zanieczyszczenia, które przez lata nagromadziły się w silniku, w momencie, w którym zostaną wypłukane, mogą zapchać lub uszkodzić układ wtryskowy. Nie należy również ślepo wierzyć w zapewnienia, że produkt premium obniży zużycie paliwa oraz zwiększy moc silnika. Jeśli właściciel pojazdu chce zdecydować się na wersje premium, powinien zrobić to przez wzgląd na dbanie o silnik, a także środowisko, ponieważ takie paliwo posiada znacznie mniej szkodliwych substancji i związków, niż jego standardowa wersja.

Dodatki do paliw – czy warto?

Niektórzy kierowcy zamiast paliwa premium stosują specjalne dodatki. Dyskusja o tym, czy warto ich używać, czy nie, przypomina tę odnośnie do kwestii paliwa premium – jedni są za, inni przeciw. Korzyści kształtują się w tym przypadku podobnie – mogą one zapewnić czyszczenie silnika oraz wpłynąć na jego żywotność, jednak nie wpłyną znacznie na zmniejszenie jego zużycia lub zwiększenia mocy jednostki napędowej.

dodatki-do-paliw

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na tankowanie paliwa premium, czy zwykłego, pamiętaj, żeby kupować je na autoryzowanych stacjach.W przeciwnym wypadku może dojść do poważnej awarii silnika. Natomiast jeśli chcesz zadbać o jednostkę napędową i szukasz specjalnych dodatków od paliwa, sprawdź naszą ofertę na Nocar.pl. Serdecznie zapraszamy!

Źródło zdjęć: Nocar, pexels.com