Dlaczego kostka brukowa zielenieje

Lato potrafi być kapryśne. Ulewne deszcze przeplatają się z wysoką temperaturą i mocnym słońcem. Takie warunki sprzyjają intensywnemu rozrostowi mało wybrednych organizmów i roślin dla których takie warunki są idealne aby się rozwijać. . Jeżeli kostka robi się nagle bardziej zielona i bardziej śliska to mamy do czynienia z mchem. A pomiędzy kostką nagle i codziennie wyrasta zielona trawa. Czy istnieje sposób na zabezpieczenie kostki przed mchem i zaczernieniem. Jak poradzić sobie z zaistniałym już problemem.

kostkabrukowa

Mech na kostce brukowej. Czarne plamy. Co zrobić?

Pierwszy element, który może zadecydować o tym, iż nasza kostka jest bardziej podatna na działanie „natury” to nieumiejętne ułożenie. Jeśli przy układaniu warstw, nie zadba się o odpowiednią przepuszczalność, to zwiększa się prawdopodobieństwo powstawania mchu. Często przy profilowaniu podłoża zapominamy o zapewnieniu odpływów w taki sposób, żeby woda nie pozostawała w szczelinach pomiędzy elementami i była odprowadzana np. bokiem lub na podbudowie kamiennej z grysu. Do czyszczenia kostki z mchu i czarnych nalotów godnym polecenia jest na pewno Alges. Preparat ten doskonale sprawdza się przy tych przypadłościach.

Często jednak bywa tak, że nie mamy możliwości ingerencji w kostkę na etapie budowy chodnika czy podjazdu. Bywa też tak, że w okresie jesiennym problemem są obficie spadające liście, które zalegają i odbarwiają naszą kostkę. Jak w takim razie można zabezpieczyć powierzchnię przed mchem?

Impregnacja kostki brukowej

Najłatwiejszym i najtrwalszym sposobem na ochronę kostki jest impregnacja. Dobry impregnat do kostki brukowej nie tylko zapobiega powstawaniu porostów i mchów. Zabezpiecza także przed wnikaniem olejów, tłuszczy, podwyższa odporność na ścieranie i chroni przed innymi zabrudzeniami pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. Sprawdzony impregnatem do kostki jest na pewno Meba Protect, który poza wszystkimi wymienionymi atutami ma dodatkowo doskonałe właściwości hydrofobowe, a kostka jest odporna na promieniowanie UV. A przy tym nie zmienia jej barwy.

Jak wyczyścić zielony nalot z kostki?

Jeśli nie stosowaliśmy wcześniej impregnatu lub chcemy odświeżyć zaniedbaną przez kogoś innego kostkę, to najczęściej wybieranym sposobem jest mechaniczne szorowanie. Istnieją firmy specjalizujące się w tego rodzaju usługach, jednak jeśli chcielibyśmy samodzielnie zająć się tym problemem, to polecamy preparat Meba Clean. Ten środek do czyszczenia kostki jest przede wszystkim bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Dzięki połączeniu mocnych związków czyszczących z preparatami pianowymi działa bardzo skutecznie.