Każdy opiekun psa małej rasy powinien mieć pełną świadomość tego, jakiego rodzaju dieta najlepiej wpisuje się w jego potrzeby i wymagania żywieniowe. To bowiem ona w dużej mierze wpływa na zdrowie i samopoczucie czworonoga. Jak powinna wyglądać i co powinna zawierać dieta dla małego czworonoga? Poznaj najważniejsze fakty!
Od szczenięctwa do dorosłości
Dieta powinna zmieniać się wraz z rozwojem psa, aby mogła zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe w kolejnych etapach jego życia. Jako opiekun szczenięcia małej rasy musisz wiedzieć, że małe psy rozwijają się w bardzo szybkim tempie, a co za tym idzie – osiągają dojrzałość o wiele szybciej niż psy większych ras. „Docelową” wagę, czyli wagę dorosłego osobnika, osiągają średnio już około 10. miesiąca życia (u większych ras następuje to dopiero około 18.-24. miesiąca).
W związku z tym pies małej rasy powinien otrzymywać karmę specjalnie dopasowaną do jego potrzeb, dostarczającą mu odpowiednio wysokiej dawki energii i niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu składników odżywczych (w tym m.in. wapnia i fosforu). U psów małych ras zmiana karmy z tej dedykowanej szczeniętom na karmę dla psów dorosłych powinna nastąpić szybciej niż w przypadku dużych ras.
Istotne jest, aby nie przegapić tego momentu, gdyż karma dla szczeniąt nie jest właściwa dla psów dorosłych. Cechuje się innym składem, jest bardziej kaloryczna, co u psa dorosłego, już rozwiniętego, może przyczynić się do rozwoju nadwagi i schorzeń z niej wynikających. Z drugiej strony karmy dla psów dorosłych nie można wprowadzić zbyt szybko. To z kolei, z powodu niewłaściwych dla szczenięcia proporcji składników odżywczych, może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju m.in. w obrębie układu kostnego.
Dieta dla psa małej rasy – o tym pamiętaj!
Dieta psa małej rasy, tak jak każdego innego zwierzęcia, powinna być zbilansowana. Oznacza to, że musi cechować się właściwą dla jego wieku, rozmiaru, trybu życia czy stanu zdrowia proporcją wspomnianych już składników odżywczych. Nie może w niej zabraknąć wysokostrawnego białka, dobroczynnych kwasów omega-3, minerałów i witamin, w tym witaminy C, która pełni rolę naturalnego antyoksydantu.
Chcąc mieć pewność, że Twój pies dostaje wszystko, co najlepsze, sięgnij po karmy SPECIFIC™. Znajdziesz wśród nich karmy dedykowane zarówno szczeniętom, jak i dorosłym psom małych ras (charakteryzujące się niewielkimi, łatwymi do pogryzienia chrupkami), a ponadto pyszne, zdrowe przysmaki dla psów każdej rasy i w każdym wieku. Pamiętaj o tym, że mały pies nie zje jednorazowo dużej porcji posiłku. Dlatego podziel dzienną dawkę na kilka mniejszych posiłków. Pozwól psu odpocząć po jedzeniu. Nie angażuj go zaraz po nim w intensywną aktywność fizyczną.
Psy małych ras predysponowane są do problemów stomatologicznych, w tym m.in. do tworzenia się kamienia nazębnego. Kłopot ten może rozwiązać szczotkując zęby – jeśli nie wiesz jakiej pasty czy szczoteczki użyć, porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii. Ponadto, wśród produktów SPECIFIC™ znajdziesz pyszne gryzaki stomatologiczne!