Dawniej snycerstwo było sztuką rzeźbienia w drewnie i kamieniu. Obecnie jest to połączenie rzemiosła stolarskiego ze sztuką rzeźbiarską i nazwa obejmuje wyłącznie pracę z drewnem. Jak pracuje snycerz, jakich narzędzi używa oraz jakie są techniki snycerskie? Czy łatwo zostać snycerzem oraz od czego zacząć? Poznaj podstawy sztuki rzeźbienia w drewnie.
Snycerstwo to sztuka rzeźbiarska, która rozwinęła się już w starożytności. Swój rozwój przeżyła w średniowieczu i renesansie, kiedy to snycerze tworzyli przede wszystkim bogato zdobione ołtarze, rzeźby świętych, konfesjonały i inne przedmioty o charakterze sakralnym. Obecnie snycerz to rzemieślnik i artysta w jednej osobie. Efektem jego prac są wyjątkowe, ręcznie ozdabiane meble, rzeźby ogrodowe, balustrady, elementy sztukaterii i nie tylko. Rzeźby w derenie są ważnym elementem stylu zakopiańskiego i beskidzkiego w architekturze. Można podziwiać je na Podhalu, ale nie tylko.
Jakich narzędzi używa snycerz?
Praca snycerza polega na obróbce drewna przy pomocy specjalnych narzędzi. Rzeźby są wykonywane z użyciem dłut i podbijaka (knypla) podobnie jak w kamieniarstwie. Narzędzia wykorzystywane w pracy snycerza to, oprócz dłuta i knypla, przede wszystkim: piła, siekiera, zaciski do drewna, a także akcesoria pomocnicze, jak osełka do noży, okulary i rękawice ochronne, maska przeciwpyłowa.
Wśród dłut, których używa snycerz, wyróżniamy dłuta płaskie skośne, płaskie proste, dłuta z ostrzem o kształcie litery „V” oraz o kształcie litery „U”. W poszczególnych etapach wykonywania rzeźby używane są dłuta w różnych rozmiarach i szerokościach.
Techniki pracy. Od czego zacząć?
Aby zostać snycerzem, niezbędna jest cierpliwość, praktyka oraz oczywiście pewna doza talentu. Szczególnie ważne są dokładność i precyzja, a także technika – której nabywa się z czasem. W owym rzemiośle artystycznym wykorzystywane są różne techniki, od rytu swobodnego (płytkie nacinanie na niewielkich odcinkach) i cyrklowego (głębokie, długie nacięcia po okręgu), przez technikę stempelkową, technikę wiórkową i wrąbkową, po wypalanie i kołkowanie.
Jakie drewno dla początkującego snycerza?
Najważniejszą zasadą snycerstwa jest to, aby prowadzić dłuto zawsze od siebie. Prowadzimy je jedną ręką, zaś drugą trzymamy knypel bądź asekurujemy dłuto. Na początek ważny jest wybór drewna o odpowiedniej, mniejszej twardości, jak wierzba, lipa, sosna czy brzoza. Warto przy tym pamiętać, że sosna i brzoza to drewna bardziej usłojone, co może utrudniać pracę początkującemu snycerzowi.
[Materiał zewnętrzny]