Czym się kierować przy zakupie klatki dla papugi?

Odpowiednia klatka dla papug gwarantuje ich komfort życia. Do jej zakupu należy podejść rozsądnie i uważnie sprawdzić, jakie modele są dostępne na rynku. W tej ograniczonej przestrzeni papuga spędza większość swojego życia, dlatego klatka powinna być wygodna i bezpieczna.

klatka-dla-papugi

Rodzaje klatek dla papug

Klatki dla papug mogą być wykonane z metalu, plastiku lub drewna. Mogą one być okrągłe lub półokrągłe, klasyczne w kształcie prostokąta lub nawet w kształcie domku. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Metalowe klatki są najczęściej spotykane. Posiadają pręty pomalowane farbą lub ocynkowane i dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Pręty pomalowane farbą nie wchodzą w reakcję z pożywieniem, jednak farba może zacząć odpadać. Wówczas klatka wygląda mniej estetyczne. Pręty ocynowane mogą wchodzić w reakcję z pożywieniem, zwłaszcza z kwasem zawartym w owocach. Najbezpieczniejsze są klatki z prętami ze stali nierdzewnej – trwałe i bezpieczne dla ptaka.

Idealna klatka dla papugi może być wykonana z drewna. Wygląda niezwykle estetycznie i jest ekologiczna. Trzeba szczególnie dbać o jej czystość, aby nie pojawiły się pasożyty. Naturalne drewno może także zacząć pleśnieć. Klatka wykonana z drewna jest tańsza od metalowej.

Klasyczne klatki o kształcie prostokąta pozwalają na pełne zagospodarowanie przestrzeni i wykorzystanie jej przez papugę. Prosty kształt umożliwia bezpieczne postawienie w dowolnym miejscu. Większość z nich posiada poziome szczebelki, na których papuga może swobodnie stanąć i na których można zamocować elementy wyposażenia, jak na przykład poidełko.

Finezyjne kształty klatek dla papug może i wyglądają oryginalnie, jednak są mało praktyczne. Zdecydowanie mają zbyt mało miejsca na wyposażenie, a ptak ma ograniczoną przestrzeń do poruszania się.

Okrągłe i półokrągłe klatki także nie są polecane, ponieważ papugi za nimi nie przepadają i często źle się w nich czują, co sygnalizują swoim nerwowym zachowaniem. Okrągły kształt ogranicza możliwość zamontowania wyposażenia, a niewielka ilość lub całkowity brak poprzecznych prętów uniemożliwia ptakom siadanie. Okrągłe klatki są niewielkich rozmiarów i choć pięknie wyglądają, to nie są ani praktyczne, ani wygodne.

Jakie wymiary powinna mieć klatka?

Nad wielkością klatki należy się porządnie zastanowić. Chcąc zapewnić komfort życia oraz odpowiednio dużo wolnej przestrzeni klatka dla papugi wymiary powinna mieć dostosowane do jej wielkości. Ptak powinien mieć możliwość wykonania swobodnego lotu, ponieważ to gwarantuje mu odpowiedni rozwój i dobre samopoczucie. Nie tyle chodzi o wysokość klatki, co o jej szerokość. Idealna klatka powinna mieć szerokość dwa razy taką, jak wysokość przebywającego w niej ptaka. Zatem im większa papuga, tym szersza i wyższa klatka.

Dla dużych papug zalecane jest posiadanie woliery, która zapewni odpowiednio dużo przestrzeni. Zbyt mała klatka sprawi, że ptak będzie czuł się bardzo nieszczęśliwy, nawet może zacząć poważnie chorować. Jeśli w jednej klatce mają być dwie papugi, to klatka powinna również być odpowiednio większa.

Wyposażenie klatki dla papug

Ogromny wybór klatek dla papug nie oznacza, że każda z nich będzie dobra. Trzeba pamiętać o poziomych szczebelkach, a same pręty nie powinny być cieńsze, niż 2 mm, by nie zostały przegryzione. Udogodnieniem jest wysuwana szuflada na spodzie klatki, dzięki której utrzymanie czystości staje się znacznie prostsze. Niejeden sklep zoologiczny online ma w swojej ofercie takie klatki dla papug, które posiadają gotowe otwory na karmidełka i poidełka. Dzięki temu te elementy wyposażenia znajdują się na zewnątrz klatki i tym samym dają papudze więcej przestrzeni wewnątrz.

Papuga większość swojego czasu spędzi w klatce, dlatego warto wyposażyć ją tak, by z nudów nie obgryzała prętów. Obowiązkowo powinny w niej znaleźć się drewniane żerdzie, na których ptak będzie siedział. Doskonale sprawdzą się gałązki drzew owocowych, które najpierw należy wyparzyć. Papugi lubią je obgryzać. Można również dołożyć drabinkę czy huśtawkę mając wciąż na uwadze pozostawienie odpowiednio dużo wolnej przestrzeni.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu zoologicznego Tukan24