Czym ogrzać dom?

Ogrzewanie domu stawia inwestora nie tylko przed koniecznością ogrzewania wydajnego, ekonomicznego i wygodnego, ale przede wszystkim ekologicznego. Obecnie coraz mniej osób budujących domy decyduje się na piece węglowe, gdyż zastępują je nowocześniejsze rozwiązania jak piece gazowe, na pellet, ogrzewanie na podstawie kolektorów słonecznych, a nawet pompy ciepła.

grupaeneco

Dlaczego trzeba zrezygnować z pieca węglowego?

Piec węglowy jest przede wszystkim bardzo szkodliwy dla środowiska. Zanieczyszcza powietrze oraz powoduje zwiększoną emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Szczególnie niebezpieczne są piece z dolną komorą spalania. Co więcej, piece węglowe są nieestetyczne i sprawiają, że w kotłowni, piwnicy unosi się pył z pochodzący z węgla i popiołu. Nie jest to także ekonomiczny środek do ogrzewania mieszkania. Ceny węgla stale rosną, a kupienie gorszej jakości paliwa może prowadzić do zanieczyszczania się pieca i problemów związanych z jego bezpieczną i bezawaryjną eksploatacją. Kolejnym minusem jest fakt, że rozpalanie i dokładanie do pieca węglowego, zwłaszcza starszego typu, może być kłopotliwe i czasochłonne. Jest wiele metod ogrzewania, które nie wymagają od użytkownika aż takiego zaangażowania.

Pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie

Alternatywą dla przestarzałych pieców węglowych mogą być wygodne i ekologiczne pompy ciepła. Bazują one na energii elektrycznej oraz pochodzącej z powietrza lub gruntu. Ich instalacja jest niestety znacznie droższa niż montaż i kupno pieca węglowego, co może niektóre osoby zniechęcać. Jednak poniesione koszty później zwracają się i nie trzeba przed każdym sezonem zimowym inwestować kilku tysięcy złotych w opał. Co więcej, pompa ciepła nie powoduje takiego bałaganu jak piec węglowy, nie wymaga magazynowania opału. Kolejnym argumentem przemawiającym za pompami ciepła jest ekologia. Pompa nie oddaje do atmosfery zanieczyszczonych spalin, a po prostu powietrze. W dłuższej perspektywie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się znacznie lepiej niż piec na węgiel. Pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie, które się opłaca!