Czym charakteryzuje się nagrzewnica gazowa?

W obliczu stale rosnących kosztów ogrzewania co rusz poszukuje się efektywnych źródeł energii, które pozwolą na uzyskanie wysokiej wydajności stosunkowo niskim kosztem. Problem ten jest szczególnie zauważalny w przypadku konieczności ogrzania obiektu o dużej powierzchni, takiego jak hala przemysłowa, magazyn czy warsztat. Z odpowiednią nagrzewnicą gazową zadanie to jest jednak znacznie łatwiejsze do zrealizowania. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tych urządzeń.

nagrzewnica-gazowa

Nagrzewnica gazowa — zalety i zastosowanie

Właściwości nagrzewnic gazowych doceniane są zarówno przez właścicieli wielkich hal przemysłowych, jak i osoby prowadzące niewielkie warsztaty. Specyfika tych urządzeń grzewczych pozwala wykorzystywać je w niemal dowolnym miejscu. W przeciwieństwie do nagrzewnic wodnych nie wymagają stałego połączenia z instalacją centralnego ogrzewania, pozwalają więc ogrzać powietrze tam, gdzie system ten wciąż jest w budowie lub wcale nie powstał. Modele gazowe pozwalają w bardzo krótkim czasie ogrzać powietrze w pożądanych obszarach pomieszczenia. Ten sposób cechuje się dużą wydajnością i pozwala minimalizować straty energii w dużych obiektach.

Nagrzewnice często wykorzystuje się jako główny sposób ogrzewania danej przestrzeni. Niezwykle przydatne okazują się one wtedy, gdy używana instalacja zawodzi lub nie jest możliwe wdrożenie innego systemu grzewczego. Korzystają z niej również ekipy budowlane czy naprawcze prowadzące prace w niskich temperaturach. Ciepłe powietrze generowane przez nagrzewnice bywa także przydatne w osuszaniu pomieszczeń, terenów czy innych obiektów. Ułatwia ono również pracę w warunkach wysokiej wilgotności.

Jak dobrać nagrzewnicę do danego pomieszczenia?

Dobór nagrzewnicy powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem pomieszczenia, jakie pragniemy ogrzać. Duże hale przemysłowe prawdopodobnie będą wymagać kilku urządzeń o dużej mocy. Na nieco tańsze modele o mniejszej mocy rzędu 10-15 kW mogą zaś zdecydować się osoby poszukujące rozwiązania dla przydomowego warsztatu lub pomieszczeń gospodarczych. Bezpieczne, wydajne nagrzewnice gazowe renomowanych producentów można znaleźć na przykład w ofercie Bricoman, dostępnej na stronie https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/nagrzewnice-i-promienniki/nagrzewnice-gazowe.

Jak działa nagrzewnica gazowa?

W tym rodzaju nagrzewnic źródłem ciepła jest zwykle gaz ziemny lub LPG. Ten sposób dostarczania urządzeniu energii jest bardzo tani i łatwo dostępny, dlatego też właśnie koszta eksploatacji modeli gazowych uchodzą za stosunkowo niskie. Gaz spalany jest w otwartej komorze nagrzewnicy, a powstające w ten sposób ciepło rozdmuchiwane jest za pomocą wbudowanego wentylatora. Wystarczy skierować wylot powietrza urządzenia na stanowisko pracy, by zapewnić maksymalnie efektywne ogrzewanie bez marnotrawienia energii. Niektóre nowoczesne modele nagrzewnic gazowych wyposażone są w pokrętła umożliwiające regulację mocy cieplnej, co pozwala z łatwością dostosowywać parametry pracy urządzenia do danej sytuacji i uczynić ogrzewanie jeszcze wydajniejszym.