Powietrzne pompy ciepła to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w budynkach. Metoda działania produktu polega na wykorzystaniu ciepła z powietrza atmosferycznego do ogrzewania domu oraz wody użytkowej. Brzmi banalnie, ale czy tak skonstruowana pompa ciepła będzie w stanie poradzić sobie podczas zimnych mroźnych miesięcy? Zapraszamy do lektury.
Powietrzne pompy ciepła pod lupą
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy dokładnie przyjrzeć się powietrznej pompie ciepła i ocenić jej pracę w trudnych zimowych warunkach. Oczywiście większość osób może powiedzieć, że w Polsce od kilku lat nie było prawdziwej zimy, ale idąc takim tokiem rozumowania, można się bardzo oszukać. Pogoda potrafi być nieprzewidywalna i jeszcze parę lat temu temperatura taka jak -25°C pojawiała się w kilku polskich województwach. O ile człowiek może się ogrzać, wchodząc pod koc lub biorąc gorący prysznic, o tyle dom nie ma takich możliwości. Podsumowując, im zimniej, tym więcej ciepła musimy do niego dostarczyć, aby bez obaw przyglądać się zimie przez okno. Powietrzna pompa wykorzystuje każdy element pozyskiwania ciepła, które znajdziemy w powietrzu atmosferycznym nawet przy ujemnych temperaturach.
Temperatura a praca naszej pompy
Ze względu na szereg rodzajów pomp ciepła, każdy produkt posiada inną efektywność wykorzystania ciepła z powietrza. Między innymi tym warunkowana jest ich cena na rynku. U producentów możemy znaleźć pompy pracujące jedynie do określonej temperatury -15°C. Co się dzieje z produktem w przypadku niższych pomiarów? Pompa po prostu się wyłącza, a mieszkańcy muszą szukać alternatywnych źródeł pozyskiwania ciepła. Niestety ustawienie koksownika w domu nie należy do najlepszych pomysłów, dlatego przed zakupem pompy warto rozważyć właśnie temperaturę jej pracy.
Na rynku znajdziemy oczywiście pompy ciepła pracujące przy temperaturach powietrza dochodzących nawet do 25 kresek poniżej 0. Niestety w życiu nie można mieć wszystkiego i koszt pracy urządzenia przy syberyjskich mrozach może przerosnąć nasze oczekiwania. Pozostaje nam ekonomiczne uzasadnienie opłacalności produktu i liczenie, że zimy sprzed kilkudziesięciu lat już nigdy nie wrócą.
Moc urządzenia
Moc grzewcza pompy ciepła jest związana z temperaturą powietrza i zależy od wymaganej ciepłoty wody, która zasila ogrzewanie całego domu. Niektóre pompy ciepła mają moc grzewczą, która spada równolegle do temperatury powietrza. Innym rodzajem urządzeń są produkty, które moc zmniejsza się i zwiększa wraz z obniżką temperatury powietrza. W każdy wymienionym przypadku współczynnik wydajności pompy będzie podobnie uzależniony od ciepła na zewnątrz.