Czy sen jesienią jest inny niż latem? Jakie są różnice w jakości snu?

Nie ma wątpliwości, że nadejście nowej pory roku wiąże się ze sporymi zmianami. Zmienia się nasz rytm dnia, nasze zwyczaje, a nawet nawyki żywieniowe. Tak duża przemiana bez wątpienia będzie oddziaływać też na nasz sen. Dowiedz się, jakie są różnice w jakości snu jesienią a latem!

materac

Czy pory roku wpływają na sen?

Nie możemy ukryć, że nadejście nowej pory roku znacząco wpływa na nasze życie. Pory roku wyznaczają swego rodzaju rytm, według którego podążamy. Mogą też oddziaływać na to, jak wygląda nasz wypoczynek. To wszystko za sprawą kilku czynników, które na przestrzeni roku ulegają zmianie. Mowa o temperaturze, ciśnieniu atmosferycznym, nasłonecznieniu i długości doby. Inaczej te aspekty wyglądają latem, a inaczej jesienią. Dlatego też nasz sen na przestrzeni różnych pór roku wygląda inaczej. Powinniśmy o tym pamiętać – mając tę świadomość, będziemy wiedzieć, kiedy należy szczególnie zadbać o nasz wypoczynek, tak aby nie doprowadzić do problemów ze snem.

Jak śpimy jesienią?

Nie wszyscy są fanami jesieni. Mimo że przynosi ze sobą piękne spadające liście i wiele wspaniałych sezonowych produktów, wiąże się też z obniżeniem temperatury i skróceniem dnia. Zmieniające się warunki odzwierciedlają zmiany, które zachodzą też w naszym organizmie – przygotowując się do zimy, produkuje więcej melatoniny, czyli hormonu snu. Z tego powodu jesienią możemy odczuwać większą senność niż na przykład latem. To z jednej strony może być pomocne – bez wątpienia przyczyni się do tego, że łatwiej będzie nam zasnąć w nocy. Pozwoli na to również szybko zachodzące słońce, przez które już późnym popołudniem robi się ciemno. Z drugiej strony zbyt duża ilość melatoniny może doprowadzić do tego, że rano ciężko będzie nam się wstawać. Opuszczenie łóżka może być wówczas prawdziwym wyzwaniem. Aby sobie z tym poradzić, powinniśmy wdrożyć ustalony rutynę, dzięki której nasz organizm łatwiej przyzwyczai się do nowej sytuacji. Starajmy się chodzić spać i wstawać o podobnej godzinie. To sprawi, że wytwarzanie hormonu snu zostanie wyregulowane.

Sen latem – jak wygląda?

Bez wątpienia sen latem wygląda całkiem inaczej niż w pozostałych porach roku. Czynnik, który w tym przypadku odgrywa główną rolę, to ciepło. Wysokie temperatury i upały mogą być przyczyną problemów ze snem. W nocy przewracamy się z boku na bok, próbując znaleźć wygodną pozycję. Intensywniej się pocimy i przegrzewamy. W takich warunkach spokojny wypoczynek może być uniemożliwiony. Dodatkowym utrudnieniem będzie stosunkowo krótka noc – słońce zachodzi późno, a świt następuje bardzo wcześnie, przez co długo jest jasno. To powoduje, że latem śpimy zdecydowanie krócej – nawet do 6/7 godzin dziennie.

Jak zapewnić sobie komfort bez względu na porę roku?

Komfortowy i jakościowy sen jest istotny bez względu na aktualną porę roku. Nasz organizm potrzebuje momentu relaksu i regeneracji, aby prawidłowo funkcjonować. Jeśli chcemy mieć pewność, że zawsze będziemy mogli się odprężyć, musimy zapewnić sobie odpowiednie warunki snu. Dopilnujmy, aby dobrać artykuły sypialniane pasujące do panujących temperatur. Dzięki temu jesienią nie będziemy marznąć, a latem się nie przegrzejemy. Zwróćmy uwagę na to, aby stawiać na produkty dobrej jakości. Musimy pamiętać o tym również podczas wyboru materaca. To w końcu element, który w największym stopniu oddziałuje na nasz sen. Jeśli dobierzemy pasujący do siebie model, na przykład materac termoelastyczny lub sprężynowy marki Hilding, będziemy mieć pewność, że skutecznie wypoczniemy.

Jesienią chętnie leżymy otuleni ciepłą kołdrą, a szybko zapadający zmrok za oknem ułatwia nam bezproblemowe zaśnięcie. Latem za to najchętniej zrezygnowalibyśmy z każdego okrycia i poszli spać jak najpóźniej, aby w pełni skorzystać z długiego dnia. Nie można ukryć, że wraz z przemijającymi porami roku, nasz sen, zupełnie jak otaczająca nas przyroda, zmienia się!

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.