Czy dywany sznurkowe nadają się tylko do łazienki?

Dywany sznurkowe, nazywane również dywanami płasko tkanymi są dywanami nie posiadającymi runa, pęczków, ani pętelek. Nazywane są również dywanami sizalowymi, ze względu na to, że wyrabia się je z materiału nazywanego Sizalem. Jest to najtwardszy z dostępnych naturalnych włókien.

dywany sznurkowe

Charakterystyka dywanów sznurkowych

Wszystkie dywany sznurkowe słyną z tego, że mają nowoczesny, minimalistyczny wygląd. I w takich też pomieszczeniach sprawdzają się najbardziej. Poza tym, dywany tego typu nie bez powodu zamieszcza się głównie w łazienkach, ponieważ są one bardzo praktyczne. Dywany sizalowe są bardzo odporne na zabrudzenia, czy na różnego rodzaju zniszczenia. Ze względu na płaskie i gęste tkanie brud nie wnika bowiem w głąb dywanu. Takie dywany można łatwo odkurzyć, bądź wytrzepać, ponieważ łatwo zrzuca się z nich kurz.

Co więcej, poleca się je właścicielom zwierząt, które często gubią sierść.
Płasko tkane dywany, które wykonane mogą być z bawełny, sztucznych włókien, czy oryginalnego Sizalu przekonują do siebie ze względu na posiadaną prostotę i piękno. Duży wybór kolorów i gruby splot sprawiają, że naprawdę wiele osób decyduje się na ich posiadanie. Do niedawna wybierano zwłaszcza te dywany sznurkowe, jakie miały gładką powierzchnię, aczkolwiek wiele się zmieniło. Aktualnie wybiera się dywany w stylu etno, które są wzorzyste i oryginalne.

Jak już wspomniano, wybór kolorów i wzorów jest na tyle duży, że nie trzeba się przejmować, iż nie znajdzie się wzoru odpowiedniego dla siebie. Jeśli dywan sznurkowy umieścimy we wnętrzach naszego domu to musimy wiedzieć, że okaże się to z naszej strony bardzo dobra decyzja aranżacyjna.

Praktyczne zastosowanie dywanów sznurkowych

Nie można zapominać, że dywany sznurkowe nie poddają się również naciskom, co oznacza, że można je z powodzeniem zamieszczać nie tylko w łazienkach, ale na tych powierzchniach, gdzie dużo ludzi chodzi lub stawia krzesła, czy stoły. Mogą więc sprawdzić się bardzo dobrze również w jadalniach, korytarzach, czy w salonach. Ze względu na trwałość i odporność na brud można je także rozłożyć w tarasie. Nie tylko bowiem doskonale chronią one podłogę, ale stanowią też ochronę przed promieniami słonecznymi. Ze względu na tak szerokie zastosowanie oraz estetyczny wygląd, nie ma się co dziwić, że dywany sznurkowe stają się powoli alternatywą dla dywanów puszystych. Ostatnio można zauważyć, że tego typu dywany dobiera się również do biur. Tam docenia się ich estetykę, łatwość utrzymania w czystości i użyteczność. Faktycznie, wcześniej było tak, że dywany sznurkowe umieszczano wyłącznie w łazienkach. Nie uważano ich bowiem za zbyt gustowne.

W tej chwili jednak tak wiele zmieniło się w tej dziedzinie, że nie ma się co dziwić, iż jest to tak chętnie wybierany typ dywanów do wszystkich innych pomieszczeń domowych. Dywany sznurkowe można wybrać o takim designie, jaki tylko najbardziej przypadnie nam do gustu. Projektanci z każdą kolejną kolekcją przekonują, iż jest to typ dywanów, jakie są wręcz niezastąpione.