Co wziąć pod uwagę, wybierając głośnik sufitowy?

Głośnik sufitowy to nie tylko ciekawy dodatek, ale przede wszystkim sprzęt, dzięki któremu poczujesz się, jak w kinie. Dzięki temu nareszcie będziesz mógł w pełni cieszyć się ulubionym filmem, kolejnym meczem, koncertem ulubionego zespołu lub emocjonującym serialem. Jednak zanim przepadniesz w tych marzeniach, to musisz wybrać odpowiedni sprzęt – podpowiemy Ci, jak to zrobić.

glosnik-sufitowy

Jak wybrać najlepszy głośnik sufitowy?

Jeszcze zanim zdecydujesz się na konkretny głośnik sufitowy, to powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. To właśnie one przyczynią się do tego, że będziesz w pełni zadowolony z zakupu, a także z efektu, jaki uzyskasz w swoim domu. Dlatego nie ograniczaj się jedynie do poszczególnych parametrów, ale weź też pod uwagę, cel, jaki chcesz spełnić. Poza tym weź pod uwagę kilka kwestii, na które zwracają uwagę eksperci z https://www.skleptonsil.pl/glosniki-sufitowe,c11.html. Wtedy na pewno zadowoli Ciebie dźwięk – jego jakość, obsługa oraz sposób, w jaki rozchodzi się w pomieszczeniu.

Liczba głośników

Przede wszystkim liczbę głośników powinieneś dostosować do wielkości pomieszczenia. Dzięki temu dźwięki będą się dobrze rozchodzić i na pewno nie będziesz miał problemów z dosłyszeniem nawet cichego szelestu. Jednak już na tym etapie podejmowania decyzji zwróć również uwagę na to, jaki efekt chcesz uzyskać. Zazwyczaj dwa głośniki sprawdzą się przy rozwiązaniu stereo. Wówczas postaw na naprawdę wysokiej jakości głośniki sufitowe, a będziesz cieszyć się wybornymi dźwiękami.

Chcesz podłączyć głośniki do kina domowego? W takim przypadku zdecyduj się na 5 lub 7 urządzeń. Wtedy możesz z łatwością rozmieścić głośniki w taki sposób, aby dźwięki docierały z różnych części pokoju, co dodatkowo pozwoli Ci wczuć się w akcję filmu lub po prostu poczujesz się, jak na koncercie.

Obsługa głośników sufitowych

Jeśli chcesz, żeby głośniki były naprawdę funkcjonalne, to podczas podejmowania decyzji zwróć również uwagę na to, jak możesz je włączyć, wyłączyć, zmieniać głośność, a do przełączać kolejne utwory czy podłączać następne urządzenia. Do wyboru masz kilka opcji, a każdy z nich zapewnia Ci ogromną wygodę. Wiele tradycyjnych modeli nadal działa z wykorzystaniem pilota kontrolnego, a do tego wykorzystywane są kable. Choć oczywiście nie są one widoczne, to jednak dołączenie kolejnego głośnika czy sprzętu bywa naprawdę kłopotliwe. Dlatego dużo popularniejsze są głośniki sufitowe bluetooth. Choć w tym przypadku również konieczne jest podłączenie poszczególnych urządzeń, to jednak nie będziesz mieć najmniejszych problemów z włączeniem muzyki, filmu, meczu czy serialu z komputera, smartfona bądź z innego sprzętu elektronicznego. Poza tym obsługa także nie jest trudna, a do tego nie musisz obawiać się zgubienia pilota.

Sposób montażu

Kolejną bardzo ważną rzeczą, o której musisz pamiętać, wybierając głośniki sufitowe, jest sposób ich montażu. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że taki sprzęt powinien być umieszczony na podwieszanym suficie. Kluczowe znaczenie ma tu przestrzeń między właściwym sufitem a tym podwieszanym – najlepiej, jeśli do dyspozycji jest przynajmniej 15 cm. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów ze schowaniem wszystkich kabli czy obudowy. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest dyskrecja głośników. W końcu widoczna jest tylko kratka, więc sprzęt nie rzuca się w oczy. Jeśli jednak nie masz podwieszanego sufitu, a i tak chcesz cieszyć się wyjątkowym dźwiękiem, to możesz zdecydować się na modele natynkowe. Wówczas widoczna jest obudowa, ale za to nie musisz rezygnować z wymarzonego kina domowego. Poza tym nie będziesz mieć problemów z dopasowaniem kolorystycznym do sufitu, bo wiele firm oferuje zarówno białe, szare, jak i czarne głośniki natynkowe.