Charakterystyka okien i ich montaż

Okna – element, który zamyka otwór w ścianie albo w dachu, służy do oświetlania oraz przewietrzenia pomieszczeń. Możemy wyróżnić okna wykonane z plastiku oraz z drewna.

okna

Okna plastikowe – budowa

Okna plastikowe cieszą się cały czas z niesłabnącej popularności. Ramy takich okien mają budowę wielokomorową ze wzmocnieniami stalowymi, czasem z wypełnieniem termoizolacyjnym. Profile są produkowane z twardego PCW. Mogą być białe lub barwione w masie albo okleinowane.

Profile plastikowe, z których są montowane ościeżnice i skrzydła okienne posiadają budowę komorową. Jedne komory są mniejsze, inne większe. Kształt i liczba komór wpływa głównie na izolacyjność termiczną okna. Im jest więcej komór, tym możliwość przenikania ciepła jest niższa. Profile wielokomorowe mogą być wzmacniane od wewnątrz elementami metalowymi. Żeby zwiększyć izolacyjność cieplną profilu, producenci wypełniają komory pianką poliuretanową. Szyby takich okien są zbudowane z dwóch tafli szkła, pomiędzy nimi zamiast powietrza jest gaz szlachetny.

Okna drewniane – konstrukcja

Okna drewniane posiadają naturalny wygląd, pasują głównie do domów, które swoim wyglądem nawiązują do tradycji. Głównym materiałem podczas produkcji okien drewnianych jest drewno sosnowe. Można zamówić okna wykonane z innego drzewa jak ze świerku, modrzewia, mahoniu. Są cztery rodzaje tych okien: jednoramowe, skrzynkowe, zespolone i ościeżnicowe. Najpopularniejsze na rynku są jednoramowe. Ramy okienne są najczęściej sklejane z trzech warstw drewna litego. Taka technika pozwala wyeliminować wady anatomiczne drewna. O wyglądzie i trwałości okien drewnianych ma wpływ wykończenie powierzchni elementów. Współczesne okna posiadają gładką powierzchnię oraz zaokrąglone krawędzie. Po zaimpregnowaniu są malowane lakierami lub farbami akrylowymi. Producenci oferują okna o przeróżnych kształtach: trapezowe, trójkątne, okrągłe i prostokątne. Podstawową zaletą tych okien jest izolacyjność termiczna, izolują lepiej niż okna z PVC. Dodatkowymi atutami są: łatwa obróbka, duża sztywność i możliwość dowolnego zabarwienia.

Montaż okien

Możemy wyróżnić:- mocowanie okien do muru za pomocą kotew stalowych,- mocowanie okien do muru za pomocą specjalnych kołków rozporowych. Uszczelnienie między oknem, a ścianą musi być odporne i trwałe na przenikanie wody i powietrza. Uszczelnienie przeciwwietrzne oraz akustyczne jest tylko wtedy, gdy szczeliwo umieszczone wokół okna nie jest nigdzie przerwane.