Budowa domu jednorodzinnego – jak zabezpieczyć się przed zimą?

Choć wciąż możemy cieszyć się piękną pogodą, zima zawsze przychodzi szybciej, niż nam się wydaje. Warto więc już teraz wiedzieć, jak się do niej przygotować. Budowa domu jednorodzinnego to czasochłonne przedsięwzięcie, które może trwać dłużej niż nawet dwa sezony. Aby uniknąć zniszczenia dotychczasowych prac i ustrzec się przed złodziejami, należy odpowiednio zabezpieczyć teren budowy i przerwać prace na odpowiednim etapie. Dowiedz się, co zrobić, by Twoje ściany, drzwi, okna oraz podłogi przetrwały zimę w nienaruszonym stanie.

budowa-domu

Ochrona domu przed zimą – stan zerowy

Stan zerowy to dobry moment, by zarządzić przerwę zimową. Wówczas dom ma wykonane ławy i stopy fundamentowe, podłogę na gruncie oraz ściany fundamentowe. Jeśli zaplanowaliśmy podpiwniczenie, na tym etapie powinniśmy mieć także ściany piwnic oraz strop nad nimi. Przerwanie prac w tym momencie jest częstą praktyką, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Odsłonięte fragmenty izolacji ścian bezwzględnie muszą zostać osłonięte przed deszczem i śniegiem. W tym celu warto użyć folii albo papy, którą dodatkowo warto zabezpieczyć cegłami lub ziemią przed zniszczeniem. Sposób ten warto wykorzystać również do ochrony podług na gruncie oraz stropów nad piwnicą. Poza tym konieczne jest zabezpieczenie otworów okiennych. Należy je delikatnie zabić deskami tak, aby umożliwić cyrkulację powietrza wewnątrz. Na tym etapie budowy w budynku nie ma materiałów, które byłyby cennym łupem dla złodziei, dlatego nie musimy się o to martwić.

Zabezpieczenie domu w stanie surowym otwartym

Stan surowy otwarty to moment, kiedy budynek posiada wymurowane ściany nośne i kominy. Dodatkowo gotowy jest już strop nad parterem oraz schody wewnętrzne (żelbetonowe), a także więźba na pokrycie dachu. Jeśli planujesz pokryć dom dachówką, wstrzymaj się z tym do wiosny. Dach najlepiej zabezpieczyć papą, która jest tania i nie stanowi pokusy dla złodziei. Zamontowaną dachówkę zaś łatwo jest zdjąć i sprzedać. Lepiej więc rozpocząć pokrywanie dachu wiosną, kiedy prace na budowie ruszą od nowa.

W stanie surowym otwartym wciąż nie mamy wykonanej stolarki. Oznacza to, że otwory okienne i drzwiowe nadal są puste. Pozostawiając dom na zimę na tym etapie budowy, musimy zadbać o to, aby do środka nie wdzierał się śnieg i deszcz. Otwory należy więc zabić deskami, najlepiej od zewnętrznej strony, aby śnieg nie zalegał na parapetach. Pomiędzy szczebelkami musimy zostawić niewielkie szczeliny, by umożliwić przepływ powietrza. Okna warto dodatkowo zabezpieczyć drewnianymi ramkami z naciągniętą folią. Wówczas jednak przepływ powietrza może być utrudniony.

W stanie surowym zamkniętym wciąż nie zostawiamy na budowie materiałów, które mogą skusić złodziei, o ile wstrzymamy się z pokrywaniem dachu dachówką. W związku z tym nie musimy szczególnie martwić się o bezpieczeństwo naszego domu.

Stan surowy zamknięty zimą

Dom w stanie surowym zamkniętym to budynek, w którym zakończono już wszystkie prace konstrukcyjne. Ściany działowe zostały wmurowane, a w otworach okiennych i drzwiowych pojawiła się stolarka. W tym momencie możemy rozpocząć prace wykończeniowe – nawet zimą. Warto jednak zapewnić odpowiednie ogrzewanie i oświetlenie wnętrz. Profesjonalna firma budowlana, jak choćby Marbud z Warszawy, z pewnością doskonale poradzi sobie z pracami wykończeniowymi. Fachowcom znane są wszelkie zasady tynkowania czy wylewania posadzek w niskich temperaturach. Warto jednak pamiętać, że zimą możemy remontować wyłącznie wnętrza – prace na zewnątrz domu muszą poczekać do wiosny.

Jeśli zdecydujemy się na prace wykończeniowe, nie musimy szczególnie zabezpieczać domu na zimę. Warto jednak zaopatrzyć się w alarm i monitoring, które pomogą nam uniknąć przykrych niespodzianek. W przypadku, gdy przerywamy wszelkie prace, musimy dodatkowo zadbać o drożność wszystkich przewodów wentylacyjnych w domu oraz o rozszczelnienie okien, co pozwoli uniknąć zawilgocenia ścian. Pamiętajmy też, że nawet nieużywany dom należy ocieplać – utrzymujmy we wnętrzach temperaturę 10-12 stopni C. Dzięki temu ekipa, wracająca na budowę wiosną, będzie mogła bez problemów kontynuować swoje zadania.

Budowa domu jednorodzinnego może pochłonąć sporo czasu, jednak odpowiednie zabezpieczenie murów przed zimą pozwoli na uniknięcie wielu kłopotów. Mamy nadzieję, że dzięki naszym krótkim poradom wiesz już, jak radzić sobie ze zbliżającą się zimą.