Brzydki zapach z pralki – jak temu zaradzić?

Z bębna twojej pralki wydobywają się mało przyjemne zapachy, a wyprane ubrania nie pachną świeżo? Co jest tego przyczyną i jak temu zaradzić? Porad dotyczących właściwego korzystania z pralek oraz usuwania z nich niechcianych „aromatów” udziela Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Indesit.

pralka

Po pierwsze – zalecenia producenta!

Niestety głównym powodem nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z wnętrza pralki jest nieprzemyślane i spontaniczne używanie sprzętu bez stosowania się do wytycznych producenta, przede wszystkim w zakresie ilości wykorzystywanych detergentów. Woń w naszej pralce powstaje w wyniku reakcji chemicznych pozostałych w bębnie środków do prania. Jak zaznaczają eksperci marki Indesit, użytkownicy zazwyczaj wykorzystują zbyt dużo detergentów. Zalegający w bębnie proszek lub koncentrat płynu do prania zdecydowanie nie polepszy dobrej „kondycji” i „higieny” naszej pralki. Na jeden cykl prania wystarczy wsypać do komory proszek objętości jednej łyżki stołowej. Ubrania nie zostaną odpowiednio wyprane w roztworze ze zbyt dużą ilością detergentów – pralka pobiera taką ilość wody, w której można rozpuścić ograniczoną ilość środka chemicznego. Nierozpuszczone pozostałości będą zalegać i wytwarzać nieprzyjemne zapachy. Powodem „przykrej” woni może być również pranie w zbyt niskich temperaturach – również wtedy detergent często nie rozpuszcza się całkowicie. Zaleca się co jakiś czas prać w maksymalnej temperaturze (program bawełna 90°C). Jeśli nie chcemy marnować cyklu na pranie z pustym bębnem, możemy go wykorzystać jako dobrą okazję np. do wyprania ręczników – temperatura ich nie zniszczy, a jednocześnie zwiększymy „higienę” samego materiału. Tym samym kolejne cykle będą odbywać się w bardziej „sterylnym” wnętrzu pralki. Ponadto, jeśli po praniu zauważamy na ubraniach tłuste plamy – powyższy sposób będzie rozwiązaniem także na ten problem, którego źródłem jest nierozpuszczony detergent.

Brzydko pachnie – co robić?

– Najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie dostępnych na rynku profesjonalnych środków do czyszczenia wnętrza pralek (np. marki Wpro) – tłumaczy Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Indesit. – Z problemem uporamy się również dzięki innym sprytnym rozwiązaniom. W Internecie można znaleźć wiele domowych sposobów, przy czym nie możemy wierzyć we wszystkie mity krążące w sieci. Niektóre samodzielnie przygotowane roztwory mogą uszkodzić nasz sprzęt. Co będzie bezpieczne i skuteczne? Przygotujmy sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, sok z cytryny – nie kwasek cytrynowy – lub ocet winny. Wymieszajmy w równych proporcjach ocet winny lub sok z cytryny z ciepłą wodą. Następnie zamoczmy w roztworze szmatkę i wyczyśćmy nią zagłębienia w gumowym kołnierzu pralki, wybierając wszelkie zabrudzenia. Następnie powinniśmy nasypać do szuflady dwie łyżki stołowe sody oczyszczonej lub jedno opakowanie proszku do pieczenia. Program bez prania wstępnego ustawmy na maksymalną temp. 90°C i włączmy pralkę „na pusto”. W razie potrzeby powtórzmy proces ponownie. Oczywiście możemy korzystać także z gotowych środków do czyszczenia sprzętów AGD – dodaje.

Stosowanie się do zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi powinno zminimalizować ryzyko wystąpienia niechcianych problemów, takich jak np. nieświeży zapach z pralki. Dodatkową pomocą na wypadek takich sytuacji będą systemy zastosowane w najnowszych modelach, które pomogą nam w czyszczeniu. Np. pralka Indesit Innex BWE 71483X W PL jest wyposażona w program czyszczenia bębna, który należy przeprowadzać na pusto – bez ubrań w pralce. Środek piorący (w ilości równej 10% ilości zalecanej dla lekko zabrudzonej odzieży) lub dodatki przeznaczone specjalnie do czyszczenia pralek (np. linia produktów Wpro do czyszczenia lub odświeżenia pralki), mogą zostać użyte jako środki pomocnicze podczas takiego „prania”. Zaleca się przeprowadzanie programu czyszczenia co 40 cykli. Program trwa około 70 minut, zużywa około 10 litrów wody i czyści wnętrze pralki w temperaturze 90°C.

[PR]