Brama garażowa z napędem

Bramy garażowe z napędem stają się coraz częstszym rozwiązaniem w polskich domach. Dlatego, dobrze będzie zastanowić się nad tym, czy taka brama nie poprawiłaby również naszego codziennego komfortu. A jeśli już się zdecydujemy, to nie możemy też zapominać o tym, by dopasować bramę idealnie do swoich potrzeb.

napędy do bram garażowych

Kryteria doboru bramy zautomatyzowanej

Kryteria doboru bramy zautomatyzowanej wynikają z praktycznych przesłanek. Przede wszystkim, producenci zalecają kupować bramy i napędy do bram garażowych jednocześnie. Wówczas występuje największa kompatybilność.
Oczywiście, można tez napęd zamontować na już istniejącej bramie, jednak pierwsza opcja jest bardziej korzystna. Najważniejsza uwaga odnosi się do tego, że napęd do bramy powinien poradzić sobie z jej ciężarem, a poza tym, powinien być dostosowany do typu bramy oraz do jej wielkości. Każdy napęd wyróżniają takie parametry jak: siła ciągnięcia, siła pchania, a także prędkość przesuwu. Liczą się także częstotliwości na których działa sterowanie oraz to, czy wózek jezdny poruszany jest przez łańcuch, czy przez pasek zębaty. Siła ciągnięcia oraz siła pchania powinny być dopasowane do ciężaru bramy. Dla przykładu, napędy do bram garażowych przeznaczone do poruszania małych i lekkich bram powinny mieć siłę tylko 400 N, natomiast większe, nawet do 1200 N. Prędkość przesuwu napędu podawana jest w centymetrach na sekundę. Typowa wynosi 12 cm/s. Większe bramy przesuwają się szybciej, a czas ich otwierania może wynosić od 15 do 30 s. Napęd, który sterowany jest drogą radiową powinien mieć częstotliwość 433, 92 MHz. Dla większego bezpieczeństwa producenci stosują też w pilotach systemy zmieniania kodu. Każdy kod jest wysyłany tylko raz, także nikt inny nie ma możliwości otwarcia bramy. Warto wiedzieć o tym, że dobry napęd powinien być wyposażony w funkcję regulacji siły. Monterzy dzięki temu potrafią zamocować napęd optymalnie. Generalnie, kiedy korzysta się z pomocy doświadczonych monterów to nie trzeba przejmować się o to, w jaki sposób brama zautomatyzowana zostanie założona. Jest bowiem pewność, że wszystko zostanie zrobione bezbłędnie.

Rodzaj bramy a rodzaj napędu

Jak już wspomniano wcześniej, rodzaj napędy powinien być dopasowany do ciężaru i wielkości bramy. Oczywiście, nie można też zapominać o tym, że napędy do bram garażowych powinny być przystosowane do typu bramy.

Do bram segmentowych górnych pasują wszystkie rodzaje napędów. W bramach segmentowych bocznych napęd instaluje się tuż nad naprożem otworu albo na ścianie bocznej. Warto, by wyposażony on był w specjalne ramię, umożliwiające ciągnięcie tego typu bramy. Taki napęd powinien też mieć większą siłę ciągnięcia i pchania niż napęd do bramy segmentowej górnej. Z kolei, w bramach uchylnych powinno montować się tradycyjne napędy, lecz zwrócić uwagę na ich moc.
Specjalnie zaprojektowane napędy do bram uchylnych mocuje się na skrzydle bramy, od strony garażu. Siłowniki połączone są z mechanizmem podnoszenia bramy za pomocą metalowego pręta. Do bram uchylnych przeznaczonych na dwa samochody przeznaczone są napędy o większej sile ciągnięcia i pchania. Można też zamontować dwa napędy, po jednym przy każdym z boków. Aczkolwiek, wtedy należy pamiętać o tym, że muszą być one ze sobą perfekcyjnie zsynchronizowane. Oznacza to, że siła każdego napędu powinna być identycznie ustawiona. W bramach rozwieralnych napędy mogą być zakładane wtedy, kiedy ich szerokość nie przekracza 2, 8 m. Można wówczas pokusić się o montaż napędu przeznaczonego do bramy wjazdowej, umieszczonej w ogrodzeniu. W doborze napędu do tego typu bram dobrze będzie poradzić się doświadczonych doradców technicznych.

Poza tym, brama garażowa może też pracować w parze z bramą wjazdową. Wtedy jednak powinny mieć one napędy od jednego producenta, a także odpowiednią centralę, pozwalającą je obsługiwać przy użyciu jednego pilota.

Budowa napędu do bramy garażowej

Warto na koniec dowiedzieć się, jak jest zbudowany napęd do bramy garażowej. Otóż, w każdym zestawie elementów potrzebnych do poruszania bramą najważniejszym elementem jest siłownik. To on wprawia ramię bramy w ruch. Ramię to jest zamocowane do skrzydła i siłownik może je ciągnąć lub popychać. Połączone jest ono z wózkiem, przemieszczającym się po szynie jezdnej.

Siłownik napędzany jest łańcuchem lub paskiem zębatym. Za pracę siłownika odpowiada moduł sterujący, czyli centralka. Zazwyczaj są one połączone w całość.

Na panelu modułu znajdują się włącznik oraz wyłącznik, a także klawiatura przeznaczona do programowania funkcji napędu. Są to najważniejsze elementy, odpowiadające za to, że zautomatyzowana brama garażowa może działać bez zarzutu. Dlatego, nawet jeśli bramy nie montujemy samodzielnie, to powinniśmy się dowiedzieć, z jakich elementów korzystać, aby nadzorować prace przy montażu oraz, żeby mieć pojęcie na temat funkcjonowania takiej bramy. Dzięki temu faktycznie będziemy wiedzieli, że działa ona bez zarzutu, a także będziemy ją obsługiwać w sposób bezawaryjny przez wiele lat.