Brama automatyczna – dobór napędu i akcesoriów

Jeśli ktoś chce czuć się w pełni bezpiecznie na własnej posesji to powinien zainwestować w bramę automatyczną. Jeśli już zdecyduje się, czy mieć bramę przesuwną, czy skrzydłową to musi też zadbać o właściwy napęd i akcesoria dodatkowe. Przy podejmowaniu decyzji związanej z tym, jakie wybrać napędy do bram garażowych, skrzydłowych lub przesuwnych należy sugerować się kilkoma wskazówkami. Zostaną one podane poniżej, by osoba zaopatrująca się w bramę miała pewność, że dokonuje słusznego wyboru.

naped-do-bramy

Napęd do bramy – czym się sugerować?

Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać kupując napęd do bramy brzmi:  ile średnio razy w ciągu dnia planuję otworzyć bramę? To bowiem wyznacza żywotność automatu. Trzeba przemyśleć, ile cykli wykonamy na dobę i uśrednić tę liczbę przez okres na przykład jednego tygodnia. Wartość tę należy najpierw podać sprzedawcy, a następnie monterowi. Na przykład, jeśli brama ma być umieszczona na terenie osiedla to liczba cykli będzie duża. Wówczas należy zainwestować w automat wysokiej klasy. Natomiast, na posesji prywatnej można wybrać automat klasy niższej. Użytkownik zawsze musi zastanowić się, jakie ma wymagania względem automatu. Wszystkie napędy do bram powinny znaleźć się na terenie, na którym uprzednio przygotuje się ziemny przewód zasilający 230 V. Można też zainwestować w skrętkę komputerową, która w przyszłości przyda się przy dzwonku albo przy fotokomórkach. Wtedy w przyszłości nie trzeba kopać kostki brukowej. Istotne jest położenie kabla pomiędzy końcowymi słupkami mocującymi bramę. Warto też przemyśleć wymiary bramy i jej szacunkową wagę. Wtedy na pewno nie wypadniemy z przedziału wagowego w specyfikacji automatu. Trzeba wiedzieć, że większość bram dostępnych na rynku ma niską wagę w porównaniu do możliwości napędów od wiodących producentów. Przyjmuje się, że wartości wagi dla bram skrzydłowych to 20 – 50 kg/skrzydło. Standardowa brama garażowa waży około 50 kilogramów, natomiast dla bramy przesuwnej przedział waha się od 150 do 200 kilogramów dla 4 – metrowej bramy. Następne ważne pytanie, które należy sobie zadać brzmi: jakie funkcje sterownika naprawdę są nam potrzebne? Najważniejsze są funkcje bezpieczeństwa i zwiększające żywotność automatu oraz funkcje sterownika. Ostatnie z ważnych pytań brzmi: czy cena płacona za konkretny automat pozostaje adekwatna do jego wartości? Ceny automatów zależą od ich żywotności, funkcjonalności oraz marki. Sprecyzowane funkcje i parametry automatu wraz z przedziałem cenowym należy dopasować do dystrybutora, a później przejrzeć szczegółowo jego ofertę.

Najważniejsze akcesoria w bramach zautomatyzowanych

Po zakupie napędu należy też zaopatrzyć się w najważniejsze akcesoria w bramach zautomatyzowanych. Zawsze należy je kupować od sprawdzonych producentów i oddać instrukcje ekipie montującej. Najważniejsze akcesoria w bramach automatycznych to: piloty, fotokomórki, lampy sygnalizacyjne, radia, videofony, domofony, anteny, klawiatury kodowe i centrale sterujące. Im bardziej brama jest nowoczesna tym więcej akcesoriów będzie potrzebnych. Warto sprawdzić w sklepach, jakie są zestawy do bramy garażowej lub skrzydłowej. Można kupować zestawy podstawowe, jak i rozszerzone. Zawsze należy zaznaczyć, czy chodzi o zestaw dla jednego, czy może dla kilku samochodów. Wówczas i napędy do bram będą dopasowane do użytkownika. W podstawowym zestawie znajdują się: siłowniki lewostronne i prawostronne, kondensatory rozruchowe, elementy montażowe, centrala sterująca, obudowa centrali sterującej, fotokomórki, pilot, karta radiowa oraz uniwersalny klucz do odblokowania napędu. Piloty dobierane powinny być poprzez dostosowanie częstotliwości, typu kodowania oraz ilości przycisków. Wiele osób decyduje się na przykład też na lampy sygnalizacyjne jeśli chcą ostrzec innych, że brama jest w ruchu. Można też otworzyć bramę przy pomocy karty zbliżeniowej. Zwykle w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa użytkownicy montują fotokomórki. Zabezpieczają one przejazd oraz miejsce, w którym znajduje się brama przy otwarciu. Jeśli z pilota chce się korzystać w garażu to trzeba też zakupić odbiornik radiowy, którego anteny gwarantują większy zasięg. Aktualnie oferty odnośnie akcesoriów są bardzo bogate. Każdy znajdzie więc zestaw dodatków do tego typu bramy jaką posiada oraz pod taki zakres komfortu jakiego oczekuje. Tym samym, nie trzeba przejmować się, że brama nie spełni naszych oczekiwań. Będzie bezpieczna, wygodna i zawsze dopasuje się do zakresu funkcji jakich oczekujemy. Zawsze należy zapytać sprzedawcę lub montera o to, jakie są przewidziane akcesoria do naszej bramy. W zależności od tego, na czym nam będzie zależało zakupimy odpowiedni osprzęt. Prawidłowo dobrany napęd, dodatki oraz doświadczona ekipa montująca to najlepsza gwarancja tego, że brama będzie działała jak należy. W Polsce pojawia się coraz więcej bram automatycznych. Nie jest więc dziwne, że ich użytkownicy stawiają na maksymalny komfort. I że producenci bram oferują wysokiej klasy osprzęt.