Beton komórkowy w ostatnich latach zyskał w naszym kraju ogromną popularność, w związku z czym można śmiało powiedzieć, że jest on obecnie najpopularniejszym materiałem budowlanym wykorzystywanym w budownictwie mieszkaniowym. Przez fachowców bywa on również określany jako suporeks, gazobeton albo porobeton. Ostatnia z wymienionych nazw zdecydowanie najbardziej nawiązuje do charakterystycznej cechy betonu komórkowego, jaką jest jego wysoka porowatość.
Pełne bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi i zwierząt
Udowodniono, że beton komórkowy odznacza się wyjątkowo niskim, w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, poziomem szkodliwego promieniowania, które może negatywnie wpływać na organizmy ludzi oraz zwierząt zamieszkujących domy wzniesione w tej technologii. Wynika to z faktu, iż do produkcji tego typu bloczków wykorzystuje się przede wszystkim komponenty naturalne – głównie piasek, wapno i wodę, a ponadto stosowane są domieszki cementu oraz anhydrytu. Pod koniec procesów produkcyjnych dodawana jest jeszcze specjalistyczna pasta aluminiowa, która sprawia, że w gotowym produkcie powstają tysiące mikroskopijnej wielkości porów.
Ponadprzeciętna wygoda podczas murowania ścian
Beton komórkowy to materiał budowlany, który doskonale nadaje się zarówno do wznoszenia ścian w technologii jednowarstwowej, jak i do budowania przy pomocy techniki wielowarstwowej. Formowane z tego materiału najczęściej wykorzystywane bloczki w kształcie graniastosłupów to nie jedyny wariant, przy pomocy którego można murować – na rynku występują bowiem również gotowe nadproża oraz elementy uformowane w formie litery U. Ogromne ułatwienia podczas wznoszenia budynków stanowi również system łączenia ze sobą poszczególnych bloczków za pomocą piór i wpustów, dzięki czemu wyeliminowana zostaje konieczność spoinowania pionowego.
Wysoka izolacja termiczna idąca w parze z niską ceną
Ogromna popularność, jaką obecnie cechuje się beton komórkowy, przełożyła się na wysoce konkurencyjne ceny tego materiału budowlanego. Obecnie najtańsze warianty bloczków można nabyć w cenach porównywalnych nawet z tradycyjnymi pustakami ceramicznymi. Ponadto chyba największą zaletą betonu komórkowego jest jego ponadprzeciętnie wysoka zdolność do izolowania ciepła. W efekcie materiał ten jest wyjątkowo chętnie wybierany do wznoszenia domów w technologii energooszczędnej, która pozwala mieszkańcom znacznie zredukować wysokość rachunków za ogrzewanie w sezonie zimowym. Ponadto beton komórkowy jest wysoce odporny na ogień i ściskanie.