Aranżacja małej łazienki – co wybrać?

Urządzamy łazienkę w bloku. Jak dobrze zagospodarować wnętrze, aby było przede wszystkim funkcjonalne, pojemne i wizualnie powiększone?

mala-lazienka

Małe pomieszczenie, duża niewiadoma

Ograniczenia metrażu krzyżują plany niejednego właściciela łazienki w typowym mieszkaniu deweloperskim. Aby dobrze wykorzystać daną przestrzeń, warto zapoznać się z prostymi metodami. Ułatwią one codzienne funkcjonowanie oraz wizualnie powiększą łazienkę.

Światło w roli głównej

Wizualne powiększenie przestrzeni to głównie gra światłem. Dobrym pomysłem są wielkoformatowe płytki ścienne z połyskiem. Odbijające się od nich światło wzmocni wrażenie przestrzeni, a wykorzystanie dużych płytek z cienkimi i rzadko ułożonymi fugami stworzy wrażenie jednolitej powierzchni ściany. Dodatkowo w małych przestrzeniach zazwyczaj sprawdzają się jasne kolory ścian, które dobrze współgrają z łazienkowym światłem. W łazience najlepiej zastosować system oświetleniowy, który można dostosować do własnego projektuDobrym rozwiązaniem jest kilka punktów świetlnych. Sprawdzi się to podczas subtelnego wydzielania stref w pomieszczeniu, np. neutralne światło będzie odpowiednie przy umywalce, gdzie wykonujemy rutynowe zabiegi pielęgnacyjne. W okolicach prysznica lub wanny wystarczy światło mniej intensywne. – Tego rodzaju wygodę zapewnia system Loox LED ze specjalną oprawą MULTI-WHITE, który pozwoli na zmianę temperatury barwowej w zależności od potrzeb. Dodatkowo w takim pomieszczeniu warto też zwrócić uwagę na klasę szczelności IP44 chroniącej oświetlenie przed wilgocią – mówi Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia z firmy Häfele.

Urządzajmy praktycznie

Podczas aranżacji małej łazienki należy pamiętać o zasadzie minimalizmu i wizualnego porządku, który zdecydowanie ułatwi korzystanie z tego pomieszczenia. Popularnym rozwiązaniem dla przechowywania przedmiotów codziennego użytku są zabudowy łazienkowe z wysuwanymi szufladami. – Seria szuflad Matrix S Slim, z odchudzonymi bokami o grubości 13 mm, oferuje zwiększoną pojemność użytkową. System pozwala w maksymalny sposób wykorzystać miejsce w łazience – mówi Michał Kichler manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. Warto też zaznaczyć, że szuflada posiada udźwig do 35 kg, co pozwala zagospodarować miejsce na środki czystości.

Skutecznym rozwiązaniem utrzymania porządku w zabudowach łazienkowych są wkłady i sortowniki do szuflad. Dzięki temu kosmetyki oraz inne produkty będą na swoim miejscu, a mała łazienka nie zostanie przytłoczona liczbą rzeczy codziennego użytku. Dobrym rozwiązaniem są również kosze na bieliznę wbudowane w szuflady oraz poziome uchwyty do szafek, które mogą także pełnić funkcję wieszaka na ręcznik przy umywalce.

Detal tworzy całość

W małych łazienkach warto zastosować wyróżniające się dodatki. W aktualnych trendach aranżacyjnych główną rolę odgrywają akcesoria łazienkowe w kolorze. Mogą to być mydelniczki, uchwyty lub nawet wieszaki na ręczniki, które odznaczają się na tle wnętrza. – Również doskonałym pomysłem na uatrakcyjnienie niewielkiego pomieszczenia są lustra, zwłaszcza te podświetlane, które spełniają funkcję dekoracyjną oraz pogłębiającą przestrzeń – mówi Michał Kichler.

Urządzenie małej łazienki może być proste. Wystarczy zastosować techniki, które wizualnie powiększają przestrzeń oraz użyć funkcjonalnych rozwiązań, które z pewnością zadowolą właścicieli najmniejszych wnętrz.

[PR]