10 sposobów na poprawę jakości snu i zdrowy sen

Bezsenność, problemy z zaśnięciem i utrzymaniem snu, a także częstym wybudzaniem się, mogą destrukcyjnie wpływać na ogólne samopoczucie w ciągu dnia. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby na co dzień dbać o podstawowe zasady higieny snu i troszczyć się w ten sposób o swój dobrostan.

materac

  1. Wygodny materac – wygodne podłoże do spania jest niezwykle ważne dla nieprzerwanego snu. Jakikolwiek dyskomfort związany z nadmiernym napięciem mięśniowym, może prowadzić do problemów z zaśnięciem lub utrzymaniem nieprzerwanego snu.

 

  1. Stałe godziny snu – to podstawa, bez której praktycznie niemożliwe jest uregulowanie zegara biologicznego. Zarówno w tygodniu, jak i w weekend warto się kłaść i wstawać o tej samej godzinie.

 

  1. Zaciemniające rolety – dzięki zainstalowaniu w sypialni rolet lub zasłon zaciemniających, możliwe jest znaczne poprawienie jakości snu i zmniejszenie częstotliwości budzenia się w nocy.

 

  1. Optymalna temperatura – zarówno zbyt gorąca, jak i za niska temperatura, mogą utrudniać zasypianie. Wskazuje się, że organizm najlepiej czuje się w nocy wówczas, gdy w pokoju jest od 16 do 19 stopni Celsjusza.

 

  1. Ograniczenie kofeiny – wypicie filiżanki ulubionej kawy może być naprawdę orzeźwiające w godzinach przedpołudniowych. Jednak popołudniowa kawa może stać się przyczyną nieprzespanej nocy.

 

  1. Rezygnacja z elektroniki przed snem – wiele korzyści można uzyskać dzięki rezygnacji z korzystania z urządzeń emitujących światło niebieskie przed snem. Zaburza ono bowiem wydzielanie melatoniny, która jest odpowiedzialna za odczuwanie senności.

 

  1. Wyciszające rytuały – wieczorna rutyna jest kluczowa w pracy nad korzystną higieną snu. Warto wprowadzić do swojego planu dnia gorącą kąpiel, przeczytanie rozdziału ulubionej książki, czy spokojne wypicie herbaty przy aromatycznej świeczce.

 

  1. Aktywność fizyczna – osoby uprawiające sport szybciej zasypiają, dłużej śpią i rzadziej się budzą. Warto przynajmniej 3 razy w tygodniu wyjść pobiegać, poćwiczyć na siłowni czy udać się na basen.

 

  1. Redukcja stresu – dzisiejszy świat sprzyja zamartwianiu, a duża ilość bodźców codziennie staje się przyczyną nadmiernego stresu. Warto do swojej codziennej rutyny wprowadzić nawyki relaksacyjne, które pozwolą oczyścić umysł przed położeniem się do łóżka.

 

  1. Rutyna i poczucie bezpieczeństwa – ważnym czynnikiem wpływającym na szybkość zasypiania jest trzymanie się spójnego harmonogramu. Powtarzalne, codzienne czynności są ważnym źródłem poczucia bezpieczeństwa.

 

Wypoczynek jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka. Warto przestrzegać zasad higieny snu, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i dużą ilością energii każdego dnia.

Artykuł sponsorowany.