Społeczeństwo XXI wieku charakteryzuje się wysokim i szybkim tempem życia, szeregiem obowiązków, stresem, brakiem odpowiedniej diety oraz snu. Mimo że według najnowszych badań, przeciętnie śpimy około 8 godzin na dobę, to i tak wynik daje nam ⅓ życia spędzonego w łóżku. Pamiętaj, że w trakcie odpoczynku organizm się regeneruje i wraca na właściwe tory. Z tego względu po kilkunastu godzinach spędzonych w biurze nic nie jest tak ważne, jak sen w odpowiednich warunkach. Aby zapewnić sobie ten komfort, należy wybrać idealny materac.

ekspertsnu

Materac to najważniejszy element każdego wygodnego łóżka. Dobrze dobrany produkt zapewni nam nie tylko korzyści związane z wygodą, ale przede wszystkim zadba o zdrowie naszego kręgosłupa na wiele lat. Dodatkowe elementy takie jak estetyka, warto brać pod uwagę dopiero w drugiej kolejności.

Twardy, czy miękki materac?

Jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, głównym zadaniem odpowiednio dobranego materaca ma być podparcie dla naszego kręgosłupa. Z tego względu podczas zakupu należy wybrać produkt, który będzie dostosowany zarówno do naszego wzrostu, jak i wagi. Wiele osób uważa, że najlepszy materac powinien być twardy. Niestety takie myślenie jest błędem. Waga człowieka ma nadrzędne znaczenie i nawet jeżeli wybierzemy najtwardszy model, który nie będzie dostosowany do naszych parametrów, produkt nie będzie służył nam w odpowiedni sposób.

Najlepszym rozwiązaniem nie jest kupno zbyt twardego lub miękkiego materaca, tylko produktu około 20 cm dłuższego od naszych wymiarów. Materac bowiem dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Jeżeli zaś chodzi o wagę, osoby cięższe powinny wybrać twardszy produkt. W przypadku lżejszych użytkowników lepiej sprawdzi się materac miękki.

Pozycja spania

Oprócz budowy ciała kolejnym wyznacznikiem prowadzącym do kupna materaca o odpowiedniej twardości jest pozycja, w której najczęściej śpimy. Osoby preferujące odpoczynek na boku powinny wybrać materac, który elastycznie dopasuje się do ciała i pozwoli zachować linię prostą kręgosłupa. Jeżeli znajdujemy się w grupie użytkowników śpiących na brzuchu lub na wznak, ciężar ciała rozkłada się równomiernie i żadna z jego części nie jest bardziej obciążona od pozostałych. Dla takich osób doskonale sprawdzi się twardy materac.

Jeżeli chorujemy na alergię, wybór materaca powinien być związany z jego działaniem na nasze drogi oddechowe. W takim wypadku warto zapytać sprzedawcę o produkt hipoalergiczny. Dzięki temu zapewnimy sobie komfort i spokojny sen.